Aktuality

Školy

Exkurze do České národní banky
22.04.2017

Žáci třídy 3. B oboru Cestovní ruch absolvovali  dne 20. 4. 2017 exkurzi v České národní bance. ČNB je ústřední bankou ČR, má dohled nad finančním trhem, určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí oběh  peněz a platební styk. Banka provádí ekonomický výzkum zaměřený na měnovou politiku, makroekonomické modelování, finanční stabilitu, reálný sektor a fiskální politiku. Ústavou je deklarována jako maximálně nezávislá na politickém vlivu, jde o plně nezávislou instituci. ČNB je zároveň součástí Evropského systému centrálních bank a podílí se na plnění jeho cílů a úkolů. To všechno se žáci se dozvěděli z úvodních filmů „20 let chráníme českou korunu“ a „O penězích a lidech“.

Po té žáci měli dostatek času na zhlédnutí výstavy, která je umístěna v reprezentativních prostorách bývalého trezoru. V 65 vitrínách  bylo vystaveno velké množství platidel, které se používaly v průběhu času na našem území (od pazourků k digitálním penězům a čipům).  O zajímavosti nebyla nouze. Žáci řešili různé kvízy, rozpoznávali padělané peníze, pod UV světlem si mohli vyzkoušet, jaké mají ochranné prvky nejen peníze, ale i občanské průkazy, jízdenky, platební karty,  potěžkávali si 12,5 kg těžkou cihlu ze zlata …  Úplně na závěr došlo i na otázky, za které se dostávaly dary v hodnotě padesáti až sedmdesáti tisíc korun, ovšem v jiném stavu, než v jakém by je žáci rádi dostali. Byly to už jen kousíčky této velké částky peněz, rozdrcené a slisované do malé brikety.

Exkurze do ČNB byla velmi zajímavá, žáci se dozvěděli mnoho nových poznatků, rozšířili si tak své vědomosti z ekonomiky, zejména v oblasti financí.

 

Ing. Alena Diblíková

Rozcestník školy