Aktuality

Školy

Vzpomínky na školu

Naše škola „Ekonomka ve Varech“ slaví 80 let a já sem chodím už 30 let!! Když to takhle napíšu, vyloudí mi to na tváři úsměv a v očích úžas. Úsměv je způsoben nostalgickými vzpomínkami na spolužačky a kantory. Úžas je spojený s tím, jak to všechno rychle uteklo. Na škole jsem byla tedy nejdříve žákyní, kam jsem nastoupila po základní škole, kdy maminka rozhodla: „chodila tam sestra Dana, byla tam spokojená a ty tam půjdeš taky“.  Tak jsem tedy šla. Studium, i když se to nemuselo zdát, mne bavilo a do školy jsem chodila ráda.  Mezi oblíbené předměty patřilo účetnictví, ekonomika, statistika, psaní na stroji. Na školní léta vzpomínám jen v nejlepším. Co bylo špatné, na to jsem zapomněla a vzpomínám na tu dobu, jako na dobu, kdy mě netížily různé starosti a mohla jsem se věnovat více svým zájmům a zálibám. I když jsme ve třídě asi nebyly „pravým“ kolektivem (bylo nás 37 děvčat a neustále nás dělili na místní, dojíždějící, internátní, angličtináře, němčináře…), myslím si, že jsme se měly rády. Určitě jsme se uměly pohádat, ale protože jsme mezi sebou neměly „hvězdy“ a „nuly“, vždycky jsme spolu nějak mluvily. Ve škole byla opravdu pohoda a legrace. Vzpomínám na to, jak spolužačka přišla do školy bez školní tašky a zjistila to až ve třídě. Jak jsme musely ze školy po odpoledním vyučování odcházet namalované, protože na nás před školou čekali kluci. Jak jsme o volných hodinách chodily na bramborový salát do „Potraviňáku“ a do „OVA“ na vanilkový zmrzlinový pohár. Vzpomínám na spoustu domácích úkolů, kterými se učitelé postarali o to, abychom se ve volném čase nenudily. Musím ale říct, že na vysoké škole jsme nebyly zaskočeny kladenými požadavky. Stejně nezapomenutelný byl i otřesný skřípot suché křídy, nebo nehtů rozzlobené učitelky. Nezapomenutelné jsou i hlášky učitelů: „Když neumíte účtovat, kupte si plotnu a učte se vařit vodu.“ „V neděli si nezapomeňte vyměnit diskotékovou hlavu“. „Je tu pusto a prázdno“. „Házet perly sviním je snadnější“. „Kdybyste měly ruštinu ještě o jeden rok déle, tak už byste neřekly ani slovo“. „To snad nemyslíte vážně“. „Tak už dost, otevři si okno, dívej se ven a nevyrušuj, ale prosím tě, hlavně nevypadni."

Vzpomínám i na chmelové brigády, kam jsme jezdily už v posledním týdnu prázdnin a kde jsme trávily zpravidla 3 týdny. Naši „základnu“ jsme měly většinou ve Vidhosticích. Každá jsme vyfasovala slamník nacpaný k prasknutí senem. Bylo nutné si ho na posteli vytvarovat. Ráno jsme dostaly stoličku a košík a hurá do práce. Oběd nám vozili na chmelnici, jídlo se podávalo do ešusu a měly jsme na něj půlhodinovou pauzu. Večeřely jsme společně na „statku“ a pak následoval sprint na ubytovnu, rychlá hygiena ve sprchách – kovových rourách bez sprchovacích hlavic s převážně studenou vodou, protože teplou vypotřebovala obsluha z „česačky“. Pak už jenom převléknout se do gala a rychle na náves k hospodě... Chmelová brigáda dokonale ukázala charaktery spolužáků a učitelů a měla myslím zásadní vliv na fungování třídního kolektivu. Zde jsme se naučily slavit kde co, včetně svátku Bulharské lidové republiky.

Takhle bych mohla vzpomínat na společné absolvování tanečních hodin, kdy jsme měly stejné boty, protože na trhu byly jenom dva modely. Absolvovaly jsme lyžařský výcvik, povinná byla branná cvičení v maskách, většina z nás v této době získala řidičák. Na maturitním plese jsme všechny měly dlouhé, bílé šaty ke krku, s dlouhými rukávy a některé z nás se v nich krátce po škole vdávaly.

Své učitele jsme měly většinou rády, ovšem ústřední postavou se pro nás stala naše třídní profesorka Jana Špetová, s níž jsme prošly až k maturitě.

Na školu jsem se vrátila po 14 letech jako učitelka. Je to zvláštní pocit přicházet do místa, kdy z bývalých učitelů se stávají kolegové, z bývalých spolužaček jsou kolegyně, z bývalých žáků jsou kolegové, bývalým spolužačkám učíte jejich děti…

Čas strašně rychle utíká a přitom se zdá, jakoby to bylo včera ... 

 

                                                           Ing. Alena Diblíková (Nechvátalová, 1974-1978)

Rozcestník školy