Aktuality

Školy

Praxe v Mnichově
20.12.2017

Praxe v Mnichově
Od jara 2017, kdy začaly horečné přípravy pro účast nás čtyř studentek oboru Cestovní ruch na praxi ve dvou luxusních hotelech v německém Mnichově, jsme se krátce po zahájení letošního školního roku konečně dočkaly.
S velkým očekáváním jsme do Mnichova vyrazily společně z chebského nádraží, v neděli 24. září 2017. Cesta vlaky nám docela rychle uběhla a přivítání s darovanou růží a typickým preclíkem bylo velice příjemné. Pan Werner, u kterého jsme měly být ubytované, nám pomohl se zavazadly a po ubytování jsme společně s ním vyrazili do města, abychom se tu seznámily s okolím nového bydliště i s centrem Mnichova. Na přivítanou jsme zašli všichni na společnou večeři do malé pizzerie.
Následující dva dny jsme už strávily ve škole, kde jsme se seznámily se čtyřmi německými studenty a českým animátorem Tandemu a společně s nimi plnili různé úkoly. Už první den jsme absolvovali i procházku s prohlídkou zajímavých památek v okolí Marienplatzu a druhý den navštívili právě probíhající Oktoberfest.
Od středy začala naše praxe na recepcích hotelů. Dvě z nás pracovaly v hotelu Palladium a další dvě v hotelu Cristal. Střídavě jsme docházely na ranní a odpolední směnu a postupně se začaly učit pracovat s používanými hotelovými programy v recepci. Během volných chvil jsme se samy mohly seznamovat s krásami města. V závěru týdne jsme ještě navštívili společně s německými studenty i koordinátorkou celé akce za německou stranu, dr. Marií Pachevskou, Technické muzeum. Technické muzeum v Mnichově je jedno z největších muzeí vědy a techniky na světě. Lze zde spatřit na 30 tisíc zajímavých exponátů z nejrůznějších vědních oborů.
V druhém týdnu, po skončení Oktoberfestu, měli už i zaměstnanci hotelu přeci jen více času, který nám mohli věnovat a tak se snažili nám vše podrobně ukázat a předat maximum informací ohledně provozu hotelu. Den po dni jsme se cítily více zapracované a schopné i samostatně komunikovat s hosty a celkově se zapojit do běžné práce na recepci. To nás bavilo asi nejvíce a přineslo nám potřebné zkušenosti, jakož i procvičení konverzace převážně v německém, ale i anglickém a ruském jazyce.
Pracovní směny jsme měly střídavě a nepravidelně, takže dvě z nás pracovaly jen od pondělí do pátku a měly volné víkendy a další dvě jsme pracovaly dle pracovního cyklu v daném hotelu, takže volno na víkend nám vyšlo snad jen jednou. Pokud však byla šance, vyrazily jsme ve volném čase společně alespoň dvě nebo tři někam na průzkum, navštívily jsme tak i jeden z největších městských parků na světě, Englischer Garten. Pro chvíle odpočinku a posezení na trávě je toto místo jako stvořené a i říjnové babí léto nám tento zážitek umožnilo. Dalším výletem byla naše výprava metrem do vzdálenějšího Olympiaparku, kde se roku 1972 konaly letní olympijské hry.
Přišel třetí týden a ten byl především pracovní. Byly jsme již schopny samostatně pracovat na recepci a dvě z nás byly zaměstnány v tomto týdnu i v kuchyni a v servisu. I tato práce byla svým způsobem obohacením a zkouškou našich schopností. Volný čas jsme využily k návštěvě Staré Pinakotéky, což je muzeum umění v Mnichově a jedna z nejvýznamnějších galerií světa. Jsou zde vystaveny obrazy malířů od středověku až do poloviny 18. století. V době naší návštěvy však byla přístupná jen menší část obrazových sbírek.
Poslední týden jsme již zcela zvládaly provádět check-in a check-out, připravovat potřebné dokumenty pro očekávané hosty a vypomáhat v recepci se vším, co bylo potřeba. V hotelu jsme se cítily již zapracované a tak když se přiblížil termín odjezdu, některým z nás se domů ani nechtělo. Předposlední den nás čekal ještě poslední výlet, a to na jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu, pohádkový zámek Neuschwanstein, který se také objevil v několika filmech a inspiroval Walta Disneyho ke stvoření „hradu Šípkové Růženky“, který se nachází v Disneylandu.
Po ukončení praxe jsme získaly potvrzení o jejím absolvování s hodnocením a informacemi o ověřených dovednostech. Pak už nám nezbývalo nic jiného než se se všemi novými kolegy rozloučit a doufat, že se třeba při našem soukromém výletu do Mnichova nebo při jejich návštěvě u nás ještě setkáme. Na cestu domů jsme se vydaly opět vlakem dne 23. 10. 2017.
V současnosti je Mnichov srdcem Bavorska a je to město, které má své osobité kouzlo a jako takové na nás i zapůsobilo. Bydlení zde, obzvláště v centru, jak se podařilo nám, je však finančně náročné, proto si ceníme o to více, že nám taková šance, prožít měsíc v Mnichově, byla bezplatně poskytnuta a hlavně že nám využít tuto příležitost naše škola umožnila.
Chtěly bychom tak poděkovat všem vyučujícím, kteří nám byli nápomocni po našem návratu a dali nám více času k doplnění zameškaného učiva. Náš největší dík pak patří paní učitelce Jurate Kantorové, z jejíhož podnětu k této akci vůbec mohlo dojít a která s námi vše od jara připravovala, a to převážně během svého volného času předtím než jsme vycestovaly a ve spojení s námi byla i po celou dobu našeho pobytu.
Díky pobytu a praxi v Německu jsme získaly spoustu nových zkušeností, jazykových znalostí a nespočet zážitků. Spousta z nich je zachycena i ve fotografiích, které nám zde prožitý měsíc budou stále připomínat.
Daniela Klíčová, Vanessa Oberbergerová, Štěpánka Teuchertová (4. B) a Vendulka Joo (3. A)

Rozcestník školy